Phoenix FLT-SEC-P-T1-N/PE-350/100-P-1 type surge protector-plug 2905473, spare plug without leakage current, used to FLASHTRAB SEC product series lightning protection surge protector, N-PE path.
| Product Type | Spare Plug |
| Product Series | SEC Family |
| IEC Category | I / II |
| I | |
| T1 / T2 | |
| T1 | |
| EN Type | T1 / T2 |
| T1 | |
| IEC power supply system | TN |
| TT | |
| type | needle type |
| Bits | 1 |
| Surge protection fault alarm | with visual status indication window |
| insulation characteristics | |
| Overvoltage Category | III |
| pollution level | 2 |
| Rated frequency fN | 50Hz (60 Hz) |
| Connection Mode | pluggable |
| Dimensional drawing | |
| width | 35.5mm |
| height | 46.4mm |
| depth | 59.4mm |
| Horizontal stitch pitch | Division 2 |
| color | light gray (RAL 7035) |
| flame retardant rating, according to UL 94 | V-0 |
| material | 600 |
| insulation material | PA6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Material Group | I |
| Shell Material | PA 6.6-FR 20 % GF |
| PBT-FR |
| protection channel | N-PE |
| movement direction | N-PE |
| Rated voltage UN | 240V AC (TN - only N-PE) |
| 240V AC (TT - only N-PE) | |
| Rated frequency fN | 50Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC | 350V AC |
| Residual Flow IPE | ≤ 0.01 mA |
| Nominal discharge current In(8/20)µs | 100 kA |
| impulse discharge current (10/350)& micro;s, charging | 50 |
| impulse discharge current (10/350)& micro;s, specific energy | 2500 kJ/Ω |
| impulse discharge current (10/350)& micro;s, peak limp | 100 kA |
| Disconnect freewheeling capacity Ifi | 100 A (350V AC) |
| voltage protection level Up | ≤ 1.5 kV |
| Residual pressure Ures | ≤ 1.5 kV (In) |
| ≤ 1 kV (10 kA) | |
| ≤ 0.9 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.8 kV (at 3 kA) | |
| 6 kV (1.2/50) & micro;s | ≤ 1.5 kV |
| UT | 1200V AC (200 ms/withstand mode) |
| response time tA | ≤ 100 ns |