Phoenix PT 2X2-24DC-ST-Surge Protector-Plug-in 2838228,PT protection plug, with protection circuit, used for two 2-wire floating ground signal circuits. 24V DC rated voltage. HART Compatible.
| Product Type | measurement and control technology |
| Product Series | PLUGTRAB PT |
| IEC Category | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| type | needle type |
| Surge protection fault alarm | None |
| can test protectors using the CHECKMASTER software tests: | |
| line pairs per module | 2 |
| insulation characteristics | |
| Overvoltage Category | III |
| pollution level | 2 |
| Rated voltage UN | 24V DC |
| Connection Mode | screw connection (connection to the base) |
| thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
| Flexible Wire Cross Section | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Rigid conductor cross section | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Attachable Guide Cross Section AWG | 24 ... 12 |
| Dimensional drawing | |
| width | 17.5mm |
| height | 44.8mm |
| depth | 51.7mm |
| Horizontal stitch pitch | 1 Partition |
| full module width | 17.7mm |
| Full module height | 90mm |
| full module depth | 65.5mm |
| color | black (RAL 9005) |
| COPPER | |
| flame retardant rating, according to UL 94 | V-0 |
| Shell Material | PA 6.6 |
| Mechanical parameters | |
| Open Side Panel | No |
| movement direction | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & optional Signal Ground/Shield-Earth Ground |
| Maximum continuous operating voltage UC | 28V DC |
| 20V AC | |
| Rated current | 450 mA (45°C) |
| UC, the effective working current IC | ≤ 5 µA |
| Residual Flow IPE | ≤ 1 & micro;A (applicable to PT 2X2 F-BE) |
| ≤ 4 & micro;A (applicable to PT 2X2-BE) | |
| Nominal discharge current In(8/20) & micro;s (core-core) | 10 kA |
| Rated discharge current In(8/20)& micro;s (core-ground) | 10 kA |
| pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 2.5 kA |
| Total discharge current ITotal(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) & micro;s (core-core) | 10 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) & micro;s (core-ground) | 10 kA |
| rated power pulse current lan (1000)& micro;s (core-core) | 25 A |
| Output voltage limit 1 kV/& micro;s (core-to-core) peak | ≤ 45V |
| Output voltage limit 1 kV/& micro;s (core-ground) peak | ≤ 450V (applicable to PT 2X2-BE) |
| ≤ 1 kV (applicable to PT 2X2 F-BE) | |
| Output voltage limit 1 kV/& micro;s (core-core) static | ≤ 40V |
| Output voltage limit 1 kV/& micro;s (core-ground) static | ≤ 25V (applicable to PT 2X2-BE) |
| ≤ 50V (applicable to PT 2X2 F-BE) |