Phoenix F-MS Class 12 - 2 surge protector 2817987, Class 2 surge protector, including base and protective plug with N-PE total current spark gap, installed on NS 35/7.5 rail, shell thickness: 17.5mm(1 modulus)
| Product Type | surge protector |
| product series | VALVETRAB MS |
| IEC Category | II |
| T2 | |
| EN Type | T2 |
| IEC power supply system | TN |
| TT | |
| type | DIN rail module, split, detachable |
| Bits | 1 |
| Surge protection fault alarm | with visual status indication window |
| insulation characteristics | |
| Overvoltage Category | III |
| pollution level | 2 |
| Rated frequency fN | 50Hz (60 Hz) |
| Connection Mode | screw connection |
| thread | M5 |
| Tightening torque | 3 Nm (1.5 mm² ... 16 mm²) |
| 4.5 Nm (25 mm² ... 35 mm²) | |
| stripping length | 16mm |
| Flexible Wire Cross Section | 1.5 mm² ... 25 mm² |
| Rigid conductor cross section | 1.5 mm² ... 35 mm² |
| Attachable Guide Cross Section AWG | 15 ... 2 |
| Connection Mode | fork cable end |
| Flexible Wire Cross Section | 1.5 mm² ... 16 mm² |
| Dimensional drawing | |
| width | 17.6mm |
| height | 89.8mm |
| depth | 65.7mm (7.5mm with DIN rail) |
| Horizontal stitch pitch | 1 Partition |
| color | black (RAL 9005) |
| flame retardant rating to UL 94 | V-0 |
| material | 600 |
| insulation material | PA 6.6/PBT |
| Material Group | I |
| Shell Material | PA 6.6 |
| PBT |
| protection channel | N-PE |
| movement direction | N-PE |
| Rated voltage UN | 240/415V AC (TN - only N-PE) |
| 240/415V AC (TT - only N-PE) | |
| Rated frequency fN | 50Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC | 260V AC |
| Rated load current IL | 80 A |
| Residual Flow IPE | ≤ 5 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 1.5 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20)µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Disconnect freewheeling capacity Ifi | 100 A |
| voltage protection level Up | ≤ 1.5 kV |
| Residual pressure Ures | ≤ 0.4 kV (In) |
| ≤ 0.25 kV (10 kA) | |
| ≤ 0.15 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.1 kV (at 3 kA) | |
| 6 kV (1.2/50) & micro;s | ≤ 1.5 kV |
| UT | 1200V AC (200 ms/withstand mode) |
| response time tA | ≤ 100 ns |
| maximum spare fuse with V-connection | 80 A (gG) |