Phoenix PT 1X2-BE/FM-2 surge protector base 2920010, the base is used to install protective plugs, with diagnostic functions and status indicators, for floating two-wire protection.
| Product Type | basic elements |
| product series | PLUGTRAB PT |
| type | base element, DIN rail mounting |
| Bits | 2 |
| line pairs per module | 1 |
| indicator/remote signaling | |
| Maximum operating voltage Umax.AC | 250V AC |
| Maximum operating current Imax | 0.2 A (250V AC) |
| 0.2 A (220V DC) | |
| 1 A (60V AC) | |
| 1 A (60V DC) | |
| Connection Mode | screw connection |
| thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Flexible Wire Cross Section | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Rigid conductor cross section | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Attachable Guide Cross Section AWG | 24 ... 12 |
| Dimensional drawing | |
| width | 17.7mm |
| height | 89.8mm |
| depth | 52mm |
| Horizontal stitch pitch | 1 Partition |
| full module width | 17.7mm |
| Full module height | 90mm |
| full module depth | 65.5mm |
| color | black (RAL 9005) |
| flame retardant rating, according to UL 94 | V-0 |
| Mechanical parameters | |
| Open Side Panel | No |