Phoenix FLT-SEC-P-T1-440/35-P-1 class surge protector-plug-in 2905989, spare plug without leakage current, used to FLASHTRAB SEC PLUS 440 product series lightning protection surge protector, L-N and L-PE path.
| Product Type | Spare Plug |
| Product Series | SEC Family |
| IEC Category | I / II |
| T1 / T2 | |
| EN Type | T1 / T2 |
| IEC power supply system | TN |
| IT | |
| type | needle type |
| Bits | 1 |
| Surge protection fault alarm | with visual status indication window |
| insulation characteristics | |
| Overvoltage Category | III |
| pollution level | 2 |
| Rated frequency fN | 50Hz (60 Hz) |
| Connection Mode | pluggable |
| Dimensional drawing | |
| width | 35.5mm |
| height | 46.6mm |
| depth | 59.4mm |
| Horizontal stitch pitch | Division 2 |
| color | light gray (RAL 7035) |
| flame retardant rating, according to UL 94 | V-0 |
| material | 600 |
| insulation material | PA6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Material Group | I |
| Shell Material | PA 6.6-FR 20 % GF |
| PBT-FR |
| protection channel | L-N |
| L-PE | |
| L-PEN | |
| N-PE (4+0) | |
| movement direction | L-N / L-PEN |
| Rated voltage UN | 400V AC (TN) |
| 400V AC (IT) | |
| Rated frequency fN | 50Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC | 440V AC |
| Residual Flow IPE | < 5 µA |
| Nominal discharge current In(8/20)µs | 35 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 50 kA |
| impulse discharge current (10/350)& micro;s, charging | 17.5 |
| impulse discharge current (10/350)& micro;s, specific energy | 310 kJ/Ω |
| impulse discharge current (10/350)& micro;s, peak limp | 35 kA |
| Disconnect freewheeling capacity Ifi | 50 kA |
| Rated short-circuit current ISCCR | 50 kA |
| voltage protection level Up | ≤ 2.5 kV |
| Residual pressure Ures | ≤ 2.5 kV (In) |
| UT | 580V AC (5 seconds/withstand mode) |
| 800V AC (120 min/tolerance mode) | |
| 1640V AC (200 ms/SAFE mode) | |
| response time tA | ≤ 100 ns |
| maximum spare fuse with branch wiring | 400 A (gG) |