Phoenix F-MS 12-UD Class ST-2 surge protector 2858328, Class 2 surge protection plug, with N-PE total current spark gap, installed on the base.
| Product Type | Spare Plug |
| product series | VALVETRAB MS |
| IEC Category | II |
| T2 | |
| EN Type | T2 |
| IEC power supply system | TN |
| TT | |
| type | DIN rail module, split, detachable |
| Surge protection fault alarm | with visual status indication window |
| can test protectors using the CHECKMASTER software tests: | |
| insulation characteristics | |
| Overvoltage Category | III |
| pollution level | 2 |
| Rated frequency fN | 50Hz (60 Hz) |
| Connection Mode | pluggable |
| Dimensional drawing | |
| width | 17.5mm |
| height | 52.4mm |
| depth | 55.3mm |
| Horizontal stitch pitch | 1 Partition |
| color | black (RAL 9005) |
| flame retardant rating to UL 94 | V-0 |
| material | 600 |
| insulation material | PA 6.6 |
| Material Group | I |
| Shell Material | PA 6.6 |
| protection channel | N-PE |
| movement direction | N-PE |
| Rated voltage UN | 240/415V AC (TN - only N-PE) |
| 240/415V AC (TT - only N-PE) | |
| Rated frequency fN | 50Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC | 260V AC |
| Residual Flow IPE | ≤ 5 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 1.5 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20)µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Disconnect freewheeling capacity Ifi | 100 A (260 V) |
| voltage protection level Up | ≤ 1.5 kV |
| Residual pressure Ures | ≤ 0.4 kV (In) |
| ≤ 0.25 kV (10 kA) | |
| ≤ 0.15 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.1 kV (at 3 kA) | |
| 6 kV (1.2/50) & micro;s | ≤ 1.5 kV |
| UT | 1200V AC (200 ms/withstand mode) |
| response time tA | ≤ 100 ns |
| Additional technical data | |
| Maximum continuous operating voltage UC | 305V AC |
| environmental conditions | |
| protection level | IP20 |
| ambient temperature (operation) | -40°C ... 80°C |
| ambient temperature (storage/transport) | -40°C ... 80°C |
| elevation | ≤ 2000 m (amsl) |
| Allowable humidity (operating) | 5%... 95% |
| Impact Force (Operation) | 25g (half sine/11 ms/ 3x ± X,± Y, ± Z) |
| vibration (operation) | 5g (10 ... 500Hz / 2.5 h / X,Y,Z) |