Phoenix LM-S-LS-H-lightning current measurement system 2800616, the optical lightning sensor of the real-time monitoring system, which can continuously monitor and evaluate lightning strikes. IP67 protection class.
| Product Type | sensor |
| product series | LM-S |
| evaluation unit sensor interface | |
| Interface | fiber optic interface |
| ports | 1 |
| sensor | |
| detectable value (amperage) | ± 5.00 kA ... 400.00 kA |
| Sensor Interface | |
| Interface | fiber optic interface |
| Connection Mode | SC-RJ socket with push-pull connector, IP67 |
| Dimensional drawing | |
| width | 155mm |
| height | 290mm |
| depth | 50mm |
| color | black (RAL 9005) |
| cold head material | zirconia ceramics |
| Shell Material | XYRON 644Z |
| optical fiber | |
| fiber type | quartz fiber |
| environmental conditions | |
| protection level | IP67 |
| ambient temperature (operation) | -30°C ... 60°C |
| ambient temperature (storage/transport) | -40°C ... 85°C |
| elevation | ≤ 4000 m (amsl) |
| Allowable humidity (operating) | 30%... 95% (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transportation) | 30%... 95% (non-condensing) |
| Installation Type | on lightning protector cable |