Phoenix PT 2+1-S-48DC-ST-3 class surge protector-plug-in 2839648, surge protection plug PT, used for power supply protection, with optical fault alarm. Rated voltage: 48V AC
| Product Type | Equipment Protection |
| product series | PLUGTRAB PT |
| IEC power supply system | DC |
| type | needle type |
| Bits | 2 |
| Surge protection fault alarm | with visual status indication window |
| insulation characteristics | |
| Overvoltage Category | III |
| pollution level | 2 |
| can test protectors using the CHECKMASTER software tests: | |
| IEC Category | III |
| T3 | |
| EN Type | T3 |
| Ports | One |
| Dimensional drawing | |
| width | 17.5mm |
| height | 44.8mm |
| depth | 51.7mm |
| Horizontal stitch pitch | 1 Partition |
| full module width | 17.7mm |
| Full module height | 90mm |
| full module depth | 65.5mm |
| color | black (RAL 9005) |
| flame retardant rating, according to UL 94 | V-0 |
| material | 600 |
| insulation material | PA 6.6 |
| Shell Material | PA 6.6 |
| protection channel | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| (L+) - (L-) | |
| (L+/L-) - PE | |
| movement direction | 1L-N & N-PE |
| Rated voltage UN | 48V DC |
| Maximum continuous operating voltage UC | 60V DC |
| Rated load current IL | 26 A (30 °C) |
| Residual Flow IPE | ≤ 10 µA |
| Nominal discharge current In(8/20)µs | 500 A |
| Combined surge UOC | 1 kV (2 Ω) |
| 1 kV (2 Ω) | |
| voltage protection level Up | ≤ 120V |
| response time tA(L-N) | ≤ 1 ns |
| response time tA(L-PEN) | ≤ 1 ns |
| Rated short-circuit current ISCCR | 200 A (UCNo spare fuse) |
| maximum spare fuse with branch wiring | 50 A (gG) |
| environmental conditions | |
| protection level | IP20 |
| ambient temperature (operation) | -40°C ... 80°C |
| ambient temperature (storage/transport) | -40°C ... 80°C |
| elevation | ≤ 2000 m (amsl) |
| Allowable humidity (operating) | 5%... 95% |